Skip to main content
Raumnes inngår samarbeid med Amedia
Fred C. Gjestad, ansvarlig redaktør og daglig leder i Raumnes (t.h.) ser fram til samarbeidet med Amedia og Pål Eskås. Foto: Anne-Sophie Amalie Rex Dorgelo, Romerikes Blad.

Raumnes inngår samarbeid med Amedia

07. september 2023

Lokalavisa Raumnes i Nes kommune på Romerike inngår avtale om partnerskap med Amedia. – De har solid fotfeste lokalt og vil bidra til å styrke vår samlede posisjon på Romerike, sier direktør for samarbeid og partnerskap i Amedia, Pål Eskås.

– Med Raumnes får vi med en god og tradisjonsrik avis i vårt fellesskap. Vi skal bidra med systemer, metodikk og erfaring i samspill med den dyktige staben i Raumnes, sier Eskås.

– Våre lesere forventer det samme av oss som de forventer av mye større aviser. Uavhengige lokalaviser er helt avhengige av å samarbeide om teknologi og metodikk for å innfri lesernes forventninger i et stadig tøffere mediemarked. Amedia er i dag Norges sterkeste lokalmediekonsern, og vi forventer at samarbeidet vil bidra til at våre leserne får enda bedre journalistikk, sier Fred C. Gjestad, ansvarlig redaktør og daglig leder i Raumnes. 

Raumnes har et opplag på 5.800 og en solid digital posisjon lokalt, og kommer i tillegg med papiravis tre ganger i uka. Avisen dekker stort og smått fra Nes kommune i Viken.

Avtalen om strategisk samarbeid med Amedia innebærer at Raumnes vil få samme tilknytning som aviser med tilsvarende avtaler. Blant dem er Eidsvoll Ullensaker Blad, Gudbrandsdølen Dagningen, Hamar Arbeiderblad og Trønder-Avisa. Raumnes sin inntreden i avisfellesskapet innebærer at Amedia får 18 partneraviser i tillegg til mer enn hundre egne avistitler over hele landet.

Samarbeidet vil omfatte flere områder av avisdriften som redaksjonelle systemer, salg/marked, abonnement/opplag og tekniske løsninger. Raumnes blir omfattet av Amedias totalabonnement +Alt, som gir abonnentene av tjenesten tilgang til alt innhold i mer enn hundre lokalaviser over hele landet.

– Vi ser fram til å bli med i mediefellesskapet i Amedia. Her vil vi lære mye, men vi skal også være en aktiv bidragsyter inn i fellesskapet. Det vil gjøre oss enda bedre i stand til å oppfylle vår visjon om å “verne om bygdenes interesser”, som grunnleggerne beskrev det i 1947, sier Gjestad.

– I Amedia har vi flere års erfaring med utvikling av og samarbeid med tilsvarende aviser, både de vi eier og avisene vi har strategiske samarbeidsavtaler med. Nå gleder vi oss til å komme i gang med det konkrete arbeidet sammen med Raumnes Jeg er sikker på at dette vil få positiv betydning både for avisa og Amedia som fellesskap, sier Pål Eskås.