Amedia blir eneste eier av Bergensavisen
- Engasjementet til Trond Mohn og Sparebanken Vest var helt avgjørende for å stabilisere BA og sikre videre drift i en kritisk periode, sier Amedias visekonsernsjef og finansdirektør, Gisle Torheim. (Foto: Ihne Pedersen / Amedia)

Amedia blir eneste eier av Bergensavisen

25. september 2024

Amedia har inngått en avtale med Trond Mohn og Sparebanken Vest om å kjøpe tilbake de to minoritetspostene i Bergensavisen (BA) på til sammen 30 prosent.

- Dette er slutten på et godt kapittel i BAs historie, sier Amedias visekonsernsjef og finansdirektør, Gisle Torheim.

Kom inn i krevende tider
Sparebanken Vest og Trond Mohns selskap Metava gikk inn som aksjonærer med henholdsvis 10 og 20 prosent i Bergensavisen i 2004  da avisselskapet hadde store finansielle problemer. 

- Engasjementet til Trond Mohn og Sparebanken Vest var helt avgjørende for å stabilisere BA og sikre videre drift i en kritisk periode. I dag står avisen økonomisk sterkt på egne bein, har redaksjonell styrke og egenart og er en vesentlig bidragsyter og premissleverandør for det offentlige ordskiftet i Bergen. Nå er tiden moden for at vi konsoliderer eierskapet. Derfor stilte vi oss positive da de to andre eierne tilbød oss å kjøpe disse aksjepostene tilbake, sier Torheim.

- Vi er fornøyd med BAs gode utvikling, og har hatt mange gode og spennende diskusjoner i styret opp gjennom årene. Nå ser jeg ser frem til å følge BA videre som leser, sier Trond Mohn. 

- Vi er glade for at BA i dag står støtt på egne bein, og er sikre på at Amedia vil være en sterk og trygg eier for BA i fortsettelsen. Sparebanken Vest ønsker alt det beste for avisen videre, sier konsernsjef i Sparebanken Vest, Jan Erik Kjerpeseth.

 



Amedia logo

Telefon 22 00 90 00

Besøksadresse

Schweigaards gate 15
Postboks 1168 Sentrum
0107 Oslo

Fakturaadresse

(selskapsnavn AS)
Postboks 123
2027 KJELLER